יום שבת, 9 במרץ 2013

המתכון להצלחה בחיים לאור התנ"ך/מאמר מאת: אהובה קליין (c)

בס"ד *כל הזכויות שמורות לאהובה קליין (c)המתכון להצלחה בחיים- לאור התנ"ך / מאת: אהובה קליין.

כים רחב ידיים,פעמים  גועש וסוער,פעמים  רגוע  ושליו-כן חיי האדם.
יש  ויזרמו על מי מנוחות,אך , יש ויהיו סוערים , גדושי תוכניות ופעילויות , מלווים במתח ולחצים - במטרה לעמוד בציפיות.
אנו חשים את עקבות חג פורים האהוב על כולנו. שבו היינו עסוקים בתחפושות,במשלוחי מנות ומתנות לאביונים .בקושי הצלחנו להתאושש מכל המהומה המשמחת. והנה לשמחתנו הרבה- פעמי האביב- נוקשים על דלתותינו מבשרים לנו  את ניחוח הפריחה המופלא והססגוני,אך גם את הגעתו של חג החירות -חג הפסח-לקראתו אנחנו  חייבים  לשנס מותניים ולהירתם לכל הפעילויות הקשורות בחג: ניקיונות,קניות,הכנות לקראת ליל הסדר והכנסת האורחים.
האדם  במשך כל חייו עסוק ועמל- "כי אדם לעמל יולד"  [איוב ה,ז]  את זאת ניתן לראות  כבר בתחילת חומש בראשית, כאשר האדם הראשון נכנס לגן עדן- לא  ציפו לו חיים קלים.למרות  שהגן פרח והיו בו מים בשפע, נאמר:"ויקח ה' אלוקים את האדם ויניחהו בגן-עדן לעובדה ולשומרה", הזמן קצר והמלאכה מרובה.
לא פעם מקנן בנו החשש,שמא לא נספיק לממש את כל תוכניותינו. הבה נתבונן  בספר התנ"ך-הלוא הוא- מקור החוכמה –המדריך אותנו כיצד לחיות  נכון,ונברר מהו  המתכון  להצלחה בחיים? כיצד התמודדו אבותינו ואימותינו עם משימות שונות שנחתו עליהם?
הכנסת אורחים היא מצווה יפה מאד ומשמחת.אברהם אבינו נחשב לאדם צדיק וירא שמים.  הוא ישב  בחום היום סמוך לאוהלו והשתוקק מאד  למצווה נעלה זו שתיפול לידיו. והנה כאשר אברהם מבחין בשלושה אנשים, נאמר:"וירא והנה  שלושה אנשים ניצבים  עליו וירא וירץ לקראתם.."
אברהם אינו הולך הליכה רגילה,אלא רץ,הוא מציע להם לרחוץ את רגליהם לחסות בצל העץ ובהמשך נאמר:"וימהר אברהם האהלה אל שרה ויאמר: מהרי שלוש  סאים קמח לושי ועשי עוגות:ואל הבקר רץ אברהם.."[בראשית י"ח]
כל הפעילות של אברהם מלווה בריצה והדגש הוא על הזריזות.
כאשר עם ישראל תרמו זהב, כסף ונחושת ושאר חומרים להקמת משכן ישראל,
גם הנשים לקחו חלק נכבד בפעילות כשהן טוות חוטים מצמר העיזים,יש להניח כי הדבר היה כרוך במאמץ  ובחוכמה,כפי שהמקרא מציין זאת: "וכל הנשים אשר נשא ליבן אותנה בחוכמה טוו את העיזים"[שמות ל"ה,כ"ו].
שלמה המלך מציע לקחת דוגמא מהנמלה:"לך אל- נמלה עצל ראה דרכיה וחכם"[משלי,ו,ו] חז"ל מציעים לקחת דוגמא מבעלי החיים:"הווי עז כנמר קל כנשר רץ כצבי וגיבור כארי"[מסכת אבות,ה,כ]
הזריזות והנחישות כפי שראינו הם המתכון הבטוח להצלחה.
יהי רצון ונשכיל לממש את תוכניותינו בעזרת עצות מחכימות אלה ובע"ה נגיע למימוש עצמנו ולפסגת ההצלחה בחיינו.אמן ואמן.
*כל הזכויות שמורות לאהובה קליין (c)

אין תגובות:

פרסום תגובה

הרב אבינר